Ikaria sponsorem TEDx

TED jest organizacją non- profit, poświęconą „Ideom, wartym rozprzestrzeniania”. Ruch ten zaczął się od czterodniowej konferencji w Kalifornii, 26 lat temu, gdzie TED powstał by wspierać zmieniający się świat idei poprzez podejmowanie różnorodnych inicjatyw.

W TED, wiodący na świecie myśliciele i aktywiści, proszeni są o 18 minutowe wystąpienia, najlepsze w swoim życiu. Prezentacje są następnie udostępniane, bez opłat, na TED.com. Mówcy TED to między innymi Bill Gates, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Benoit Mandelbrot, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende i były brytyjski premier Gordon Brown.

Konferencja TED odbywa się każdej wiosny w Long Beach w Kalifornii (wraz z równoległą konferencją TEDActive w Palm Springs), a TEDGlobal odbywa się każdego lata w Edynburgu. Inicjatywa medialna TED to TED.com, gdzie nowe TEDTalks są dodawane codziennie; inicjatywa TED Conversations umożliwiająca rozmowy wśród fanów TED a Open Translation Project umożliwia tworzenie napisów, interaktywnych transkryptów, jak i stwarza możliwość by TEDTalk były tłumaczone przez wolontariuszy na całym świecie. TED ustalił coroczną nagrodę TED Prize, dzięki której wyjątkowe osoby z niebanalnym pomysłem i chęcią by zmienić świat mają okazję przekuć swoją ideę w czyn. Jest też TEDx, który oferuje osobom lub grupom możliwość przeprowadzenia lokalnych, samoorganizujących się imprez na całym świecie. Program TED Fellows, pomagając zmieniającym świat innowatorom z całego świata stać się częścią wspólnoty TED i z jej pomocą, wzmacnia wpływ ich niezwykłych projektów i działań.(źródło: http://tedxgdynia.com/czym-jest-tedx/)

Wierząc, że istnieją „idee warte rozprzestrzeniania”, międzynarodowa organizacja TED stworzyła TEDx. Czyli program lokalnych, samodzielnie organizowanych wydarzeń łączących ludzi, którzy chcą wspólnie dzielić twórczą atmosferę TED. Każda konferencja TED organizowana jest według pewnych ogólnych wytycznych, dając też miejsce poszczególnym wydarzeniom TEDx, w tym naszemu, na indywidualne elementy.

3 września odbędzie się w Łodzi konferencja TEDx. Mimo, iż jest organizowana w naszym mieście po raz pierwszy, możemy spodziewać się bardzo ciekawych wykładów z różnych dziedzin. Podczas łódzkiego TEDx-u będziemy mogli wysłuchać m.in. Richarda Watsonona, Zbigniewa Pisarczyka, Cezika i wielu innych.

Ikaria objęła patronat nad tym wydarzeniem i występuje w roli sponsora. Mamy nadzieję, że TEDx w Łodzi będzie organizowany regularnie.